Jerzy Krauze i Josep Antenas w Ludwikowicach Kłodzkich
W dniach 25 i 26 maja 2013 roku w gminie Nowa Ruda przebywała delegacja władz Europejskiej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki (EVAA). Wizyta wiceprezydenta EVAA Pana Jerzego Krauze oraz delegata ds. biegów górskich Pana Josepa Antentasa z Barcelony dotyczyła oceny technicznych możliwiści zorganizowania w Ludwikowicach Kłodzkich i Sokolcu Mistrzostw Europy Weteranów w Biegach Górskich w roku 2014. Pobyt delegatów rozpoczął się w "Harendzie" od roboczego spotkania z komitetem organizacyjnym, na czele którego stoi Piotr Postrożny - dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Biegu Na Wielką Sowę. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie komitetu: Sławomir Karwowski - wójt gminy Nowa Ruda, Edward Kozłowicz, Grzegorz Szałęga i Bolesław Kozłowicz. O godzine 11 rozpoczęła się koferencja prasowa, w której udział wzięli dolnośląscy dziennikarze (m.in. z Gazety Wrocławskiej, Telewizja Kłodzkiej, czy lokalnych wydawnictw prasowych). Prowadzący konferencję Piotr Postrożny przedstawił krótką historię ubiegania się gminy Nowa Ruda o organizację tak znaczącej imprezy, a także przedstawił szczegóły organizacyjne. Delegaci i członkowie komitetu odpowiadali na pytania dziennikarzy, dotyczące m.in. innych kandydatur do organizacji ME, możliwości dojazdu i zakwaterowania sportowców czy terminu przeprowadzenia imprezy. Wiceprezydent EVAA Jerzy Krauze wymienił 3 pozostałe kandydatury czyli Francję, Niemcy i Norwegię. Podkreślił, że obecnie na polu walki pozostała tylko Polska (Ludwikowice Kłodzkie) oraz jedno z norweskich miast na północy kraju. Szanse obu kandydatur zależą w głównej mierze od raportu sporządzonego przez Josepa Antentasa, który ma za zadanie wizytację obu miejsc. Tuż po konferencji prasowej odbyła się inspekcja trasy, która wg organizatorów, powinna przebiegać tak samo jak w przypadku Biegu Na Wielką Sowę (start z "Harendy", meta na szczycie Wielkiej Sowy, dystans 9,2 km, przewyższenie 592 m). Następnie delegaci i członkowie komitetu organizacyjnego spotkali się na roboczym lunchu, podczas którego poruszone zostały szczegółowe kwestie techniczne oraz warunki kontraktu pomiędzy władzami EVAA a organizatorami. Po spotkaniu Pan Jerzy Krauze powrócił do czeskich Upic, gdzie podczas minionego weekendu odbywały się Mistrzostwa Europy Weteranów w konkurencjach biegowych poza stadionem (non-stadia), natomiast hiszpański delegat Josep Antentas pozostał do niedzieli, wykorzystując swój pobyt do zapoznania się z turystycznymi atrakcjami Gór Sowich.
Podsumowując, wizyta delegacji EVAA odbyła się w dobrej atmosferze, a sam teren jak i wszstkie propocyzje organizacyjne zostały odebrane bardzo pozytywnie. Jeśli ocena delegatów będzie wysoka, Mistrzostwa Europy mają szansę odbyć się na terenie Ludwikowic Kłodzkich i Sokolca w drugiej połowie czerwca 2014 roku. Na tak znaczącą imprezę może przyjechać nawet kilkuset biegaczy i biegaczek z całej Europy, wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Byłoby to ważne wydarzenie dla regionu, nie tylko ze sportowego punktu widzenia, ale także w zakresie promocji i lokalnego rynku turystycznego. Na decyzję władz EVAA poczekamy prawdopodobnie do drugiej połowy czerwca bieżącego roku.
Skiba i Zaczyńska wygrali z wiatrem
Zimny i bardzo mocny wiatr przywitał uczestników drugiego, tegorocznego marszu z cyklu „Sowiogórski Nordic Walking”. Ku zaskoczeniu organizatorów, pomimo bardzo nieprzyjemnych warunków atmosferycznych, na starcie zawodów zjawiło się 61 zawodników i zawodniczek, czyli więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Tradycyjnie dopisały grupy z okolic Legnicy, Lubina i Ścinawy oraz Ludwikowic Kłodzkich i Walimia. Cieszy, że na naszych imprezach pojawia się także co raz więcej sportowców z Wałbrzycha i Wrocławia. Kilka minut po godzinie 11, z Przełęczy Jugowskiej do rywalizacji ruszyli mężczyźni, a dokładnie minutę po nich kobiety. Trasa liczyła 4,14 km i trzeba ją było przebyć dwukrotnie.
Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej, bezapelacyjnie najlepszy z całej stawki okazał się Krzysztof Skiba z Wałbrzycha, który jako jedyny pokonał dystans 8,28 km poniżej godziny (58 min. 51 sek.). Drugi na mecie zameldował się debiutujący na naszych zawodach Piotr Siwak z Rudnej (1 godz. 0 min. 17 sek.), a trzeci był Maciej Cieciuch z Polanicy-Zdroju (1 godz. 1 min. 0 sek.). Wśród pań zwyciężyła startująca po raz pierwszy w naszym cyklu legniczanka Anna Zaczyńska (1 godz. 8 min. 28 sek.). Druga na mecie była triumfatorka poprzednich zawodów Renata Jędrasiak z Lubina (1 godz. 10 min. 18 sek.), a trzecia Jolanta Kurzawska także z Lubina (1 godz. 11 min. 44 sek.).
Po zakończeniu rywalizacji, z uwagi na bardzo mocny i zimny wiatr, ceremonia dekoracji zwycięzców odbyła się w położonym obok tzw. Akwarium. Warto wspomnieć, że nagrodzeni zostali także zawodnicy w kategorii „najmłodszy uczestnik” i najmłodsza uczestniczka” marszu. Pamiątkowe medale przywiezione przez Panią Beatę Drapikowską z Legnicy trafiły do Pawła Loski z Walimia (14 lat) oraz Pauliny Ostrykiewicz z Wrocławia (15 lat). Kolejne zawody już za 2 tygodnie przy Schronisku „Sowa” w Sokolcu. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie łaskawsza zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Zapraszamy!
Spotkanie z tajemnicą
Tajemnica, ciekawość, historia tak w skrócie można opisać spotkanie autorskie z Igorem Witkowskim, które odbyło się 6 maja br. w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Podczas spotkania Igor Witkowski opowiadał ciekawe historie związane z terenem Ludwikowic Kłodzkich m.in. z "Muchołapką", sztolniami oraz tajemniczymi budowlami przy ul. Fabrycznej. Po zakończeniu swojego wystąpienia nasz gość chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez zgromadzoną publiczność, które głównie dotyczyły tajemnic naszych terenów.
Oczywiście na zakończenie spotkania można było zakupić książki autorstwa Igora Witkowskiego związane z tematyką II wojny światowej, a także otrzymać autograf od tego znanego autora. Całość imprezy uświetniła również stylowa scenografia przygotowana przez pracowników Centrum Kultury. Przybyłych gości przywitało dwóch żołnierzy Wehrmachtu, dzięki czemu publiczność mogła poczuć klimat historii. Frekwencja zgromadzonej publiczności pokazała, że historia II wojny światowej, a konkretnie tajemnic naszych terenów, jest tematem ciekawym i interesującym dla wielu mieszkańców okolicznych miejscowości.
Z uwagi na to właśnie zainteresowanie Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda postara się w przyszłości organizować więcej tego typu imprez. Dodatkową ciekawostką tego dnia było wystąpienie Pana Macieja Pawłowskiego - Kierownika Artystycznego Teatru Roma z Warszawy, który opowiedział publiczności o planowanym na 2013 rok Festiwalu Sztuk Metafizycznych.
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
Zakończenie rozgrywek ZALS – Burza jedzie na Mazury!
Niezwykle emocjonujący przebieg miał ostatni mecz Zimowej Amatorskiej Ligi Siatkówki. W starciu o 2. miejsce w klasyfikacji końcowej zmierzyły się drużyny Słowianina Wolibórz (2) z Chłopaczkami z Rynku (3). Obydwa zespoły dzieliły tylko 2 punkty różnicy, przy podobnym stosunku setów. Pierwsza odsłona meczu zakończyła się dość spokojną wygraną Słowianina 19:25. Jednak w drugim secie Chłopaczki z Rynku odrobili stratę wygrywając 25:20. Tym samym do rozstrzygnięcia losów spotkania potrzebny był tie break. Od początku swoje warunki w tej części gry narzuciła drużyna z Nowej Rudy, odskakując na bezpieczną ilość punktów. Set mógł zakończyć się wysoką wygraną Chłopaczków, jednak w końcówce woliborzanie odrobili kilka punktów. Ostatecznie to noworudzianie odnieśli zwycięstwo w trzecim secie 15:7 i w całym meczu 2:1. Tym samym dzięki zdobyciu dwóch punktów i minimalnie lepszemu stosunkowi setów, drugie miejsce w tabeli przypadło Chłopaczkom z Rynku, a trzecie Słowianinowi Wolibórz.
Po zakończeniu spotkania nastąpiła uroczysta dekoracja zespołów. Każda drużyna otrzymała pamiątkowe medale, puchar oraz dyplom. Dodatkowo trzy pierwsze zespoły obdarowane zostały nagrodami, ufundowanymi przez Wójta Gminy Nowa Ruda Sławomira Karwowskiego. Słowianin Wolibórz zainkasował 4 piłki do siatkówki marki „Colo”, Chłopaczki z Rynku otrzymali komplet 6 szt. piłek marki „Mikasa”, a zwycięzcy ligi – Burza Dzikowiec – komplet 8 szt. strojów siatkarskich oraz tygodniowy wyjazd do Giżycka na Mazurach, gdzie poza pobytem typowo turystycznym rozegrają także 3 mecze z lokalnymi drużynami siatkówki.
Po ceremonii odbyło się jeszcze losowanie 10-ciu nagród rzeczowych wśród wszystkich zawodników biorących udział w rozgrywkach. Do wygrania były piłki do siatkówki, plecaki, akcesoria sportowe, a także stylowe zegary. Na zakończenie drużyny zaproszone zostały do Pubu „Max”, który ufundował napoje chłodzące dla sportowców. Tym samym pierwsza edycja Zimowej Amatorskiej Ligi Siatkówki, której inicjatorem i pomysłodawcą był dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda – Piotr Postrożny, została zakończona. Zapowiada się, że w przyszłym roku zwiększy się ilość zespołów, a same rozgrywki zostaną podzielone na męskie i żeńskie. Mamy nadzieję, że formuła spędzania zimowego czasu na sympatycznej, siatkarskiej rywalizacji wejdzie na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Organizatorzy dziękują n/w osobom:
Wójt Sławomir Karwowski – nagrody rzeczowe
Henryk Kozaczka, Edward Kozłowicz, Jan Zieliński – sędziowie
Adam Gadacz – nagłośnienie,
komentarz Agnieszka Pająk – opieka medyczna
Damian Piliszek – pomoc techniczna
Marcin i Marzena Błońscy – Pub Max,napoje
Tabela końcowa Poz.
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda Zimowa Amatorska Liga Siatkówki – www.liga.nowaruda.pl
Pokochali Rock'a
W miniony piątek (17 lutgeo) walentynkowy koncert "I Love Rock" spowodował, że do pubu "Max" w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda ciężko było wcisnąć przysłowiową szpilkę. Około setka zgromadzonych osób wysłuchała w kolejności zespołów Monday Fox, Away oraz Hak. Członkowie wszystkich trzech składów pochodzą z miasta i gminy Nowa Ruda. Monday Fox na co dzień ćwiczy w Miejskim Ośrodku Kultury, natomiast Away i Hak swoje próby odbywają w naszym Centrum Kultury w Ludwikowicach. Każdy band zagrał godzinny koncert, przy czym najtrudniejsze zadanie miał rozpoczynający imprezę Monday Fox (w składzie: Teodor Luks - gitara/wokal, Krystian Bas - bas, Kamil Lisowski - perkusja), który musiał rozkręcić zbierającą się dopiero publiczność.
Drugi zespół wieczoru - Away - w ciekawym składzie z przewagą kobiet (Justyna Wątroba - wokal, Ela Karasińska - klawisz, Kamila Karasińska - bas, Marcin Kucharczyk - perkusja, Daniel Garncarczyk - gitara) przyjęty został entuzjastycznie, zwłaszcza, że pochodząca z Ludwikowic wokalistka stała już niemal lokalną gwiazdą. Muzyczny wieczór zakończył HAK, będący jednocześnie najbardziej doświadczonym zespołem z całej trójki (Tomasz Myćka - wokal/bas, Oskar Babiak - gitara, Sebastian Jabłoński - perkusja).
Dobra, trzygodzinna impreza zgromadziła przede wszystkim młodzież, co zresztą nie było żadnym zaskoczeniem. Koncerty odbywały się w świetnej atmosferze, a samo miejsce okazało się bardzo dobre do organizacji tego typu imprez. Jesteśmy więc pewni, że przy aprobacie właścicieli pubu "Max", będziemy od czasu do czasu organizowali takie przedsięwzięcia. Piątkowa frekwencja i atmosfera pokazały, że na prawdę warto.
Jarmark w Centrum Kultury
Stoiska z domowymi wypiekami, miodami, ozdobami choinkowymi, ręcznie zdobionymi bombkami, zabawkami, świecami, a także świątecznymi kartkami i rękodziełem, wypełniły salę widowiskową Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich w piątek 16 grudnia br.
Oprócz prywatnych wystawców, pojawiły się także dzieci i młodzież z trzech szkół (Gimnazjum i Zespołu Szkół z Ludwikowic oraz ZSA z Bożkowa). Swoje stoiska miały też panie Koła Gospodyń Wiejskich z Jugowa, Czerwieńczyc, Bartnicy i Woliborza. Te ostatnie zaprezentowały krótki program artystyczny w postaci kolęd i pastorałek. W trakcie świątecznych zakupów, na scenie pojawiła się młodzież z bożkowskiego gimnazjum, a także nasza sekcja teatralna, działająca przy CKGNR. Swoje wyroby zaprezentowała sekcja ceramiczna, prezentując przy okazji proces powstawania ceramicznych dzieł. Miłym akcentem było stoisko dziennikarek portalu Doba.pl, które promowały swoje strony internetowe, rozdając najmłodszym balony i słodycze.
Jarmark Świąteczny w Centrum Kultury okazał się dobrym pomysłem. Choć pogoda tego dnia nie zachęcała do wyjścia z domu i liczyliśmy na większą frekwencję wśród zwiedzających i kupujących, to jednak idea została pozytywnie przyjęta przez wszystkich uczestników Jarmarku i z pewnością będzie kontynuowana i rozwijana w następnych latach. Warto też dodać, że przy okazji Jarmarku, zbieraliśmy także słodycze i zabawki dla najmłodszych mieszkańców gminy, które przekazaliśmy na ręce pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Relacja zdjęciowa z Jarmarku Świątecznego w portalu dkl.doba.pl
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
************************************************************
Mikołaj Odwiedził Centrum Kultury
Św. Mikołaj oraz jego pomocnicy 6 grudnia odwiedzili dzieci zgromadzone licznie w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich. Podczas spotkania nasi najmłodsi mieszkańcy bawili się, tańczyli z Mikołajem oraz prezentowali mini program artystyczny. Zabawy z Mikołajem zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ludwikowicach, przy wsparciu pracowników Centrum Kultury. Przy nastrojowej, mikołajkowej i świątecznej muzyce pląsy i konkurencje sprawnościowe trwały przez dwie godziny, podczas których przedszkolaki zaprezentowały wierszyki dla Św. Mikołaja, a starszaki śpiewem zachęcały do dalszej radosnej zabawy. Oczywiście wszystkie dzieci zostały obdarowane słodyczami przez Św. Mikołaja. Na zakończenie wspólnej zabawy instruktorzy z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zorganizowali Mikołajowy Tor Przeszkód, na którym mogły zmierzyć się ze sobą cztery pięcioosobowe zespoły, wytypowane spośród uczniów poszczególnych klas. Sędzią głównym został naturalnie Św. Mikołaj. Naturalnie wszyscy tego dnia byli zwycięzcami, a za dzielną i zaciętą rywalizację Mikołaj wręczył uczestnikom podarunki w postaci słodyczy i owoców.
Z kolei mikołajowe popołudnie upłynęło po znakiem wyścigów modeli zdalnie sterowanych, zorganizowanych przez naszą sekcję prowadzoną przez Pana Ireneusza Działkowskiego. Wszyscy uczestnicy, aby wystąpić w zawodach musieli obowiązkowo posiadać mikołajkową czapkę. Dzieciaki (zarówno te małe jak i większe) szalały na specjalnie przygotowanym torze przez ponad 5 godzin, a zwycięzcy tych zaciętych zmagań otrzymali w nagrodę medale, dyplomy, słodycze, a także szampana - dla dzieci oczywiście. Niestety to co dobre kiedyś się kończy i Mikołaj musiał opuścić Centrum Kultury. Jak zapewnił wszystkie dzieci - na pewno wróci do nas za rok!
Organizatorzy: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
Zespół Szkół nr 2 w Ludwikowicach Kł. Sołectwo Ludwikowice Kł.
Tekst: Adam Gadacz
Biegi górskie szansą na promocję
Jak co roku portal www.biegigorskie.pl ogłosił „Plebiscyt na Najlepszy Bieg Górski w Polsce” dotyczący kończącego się 2011 roku. Uczestnicy zawodów głosowali w trzech kategoriach: Bieg Alpejski, Bieg Anglosaski, Bieg Długodystansowy. Duży sukces w plebiscycie odniosło Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich bowiem w kategorii biegów alpejskich "II Bieg Na Wielką Sowę" zajął 7. miejsce, a "Mistrzostwa Polski w Biegu Długodystansowym" 6. miejsce w kraju. Warto dodać, że wybierano z 54 biegów, które zakwalifikowały się do plebiscytu! Tym większa to satysfakcja, że biegi organizowane w Ludwikowicach Kłodzkich i Sokolcu rywalizują jak równy z równym z biegami o wieloletniej tradycji z takich miejscowości jak Zakopane, Szczyrk, Ustroń, Wisła, Bielsko-Biała czy Karpacz. Na pewno nasze biegi są najlepsze na Dolnym Śląsku bowiem w plebiscycie wyprzedzają Sobótkę, Międzygórze, Szklarską Porębę, Lądek Zdrój, Jedlinę Zdrój czy Boguszów-Gorce.
W nagrodę Mistrzostwa Polski
W nagrodę za wysoki poziom organizacyjny imprez biegowych, Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda organizację w 2012 roku w ramach "III Biegu Na Wielką Sowę" - Mistrzostw Polski Weteranów w Biegu Górskim. Zatem gościć będziemy na naszym terenie koleją imprezę rangi mistrzowskiej z wysoką frekwencją na poziomie 250-300 zawodników. Będzie to na pewno okazja do doskonałej promocji Gór Sowich i Ziemi Noworudzkiej.
Nowa Ruda nie biega
Biegi górskie to młoda dyscyplina, która w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularna, o czym świadczy rokroczne zwiększanie frekwencji o około 35% uczestników. W skali kraju w najliczniej obsadzanych biegach startuje po 200-300 osób, a najbardziej popularne są biegi górskie w Beskidach. Na Dolnym Śląsku dominują biegi uliczne, ale również coraz więcej osób zaczyna brać udział w biegach górskich. W końcu bezpośredni kontakt z przyrodą jest przyjemniejszy niż rozgrzany asfalt i spaliny samochodowe. Trudno natomiast zrozumieć sytuację jaka ma miejsce na terenie noworudzkich gmin i okolic, bowiem okazuje się, że tu prawie się nie biega. W tegorocznym "II Biegu Na Wielką Sowę" wystartowało tylko 4 zawodników zamieszkujących naszą okolicę. Tym to dziwniejsze, że od paru lat moda na bieganie w Polsce przybrała formę epidemii, a zawodników z Nowej Rudy i okolic można szukać ze świecą wśród choćby uczestników dolnośląskich biegów ulicznych.
Emocje w sierpniu
Wspomniany już "III Bieg Na Wielką Sowę" w ramach którego rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Weteranów w Biegu Górskim odbędą się 19 sierpnia w Ludwikowicach Kłodzkich. Start o godzinie 11 z terenu CRK Harenda. Już dzisiaj zapraszamy na te interesujące zawody, w których wystartować może każdy. Więcej informacji wkrótce na naszej stronie internetowej oraz w lokalnych mediach.
Edward Kozłowicz
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
Mistrzostwa Polski w Biegu Długodystansowym 14.05.2011r. Ludwikowice KŁ.
II Bieg na Wilką Sowę 21.08.2011r. Ludwikowice Kł.