Zaloguj się

Partnerstwo Sowiogórskie

 

KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY „OKIEM DZIECKA – NAJCIEKAWSZA ATRAKCJA TURYSTYCZNA W MOJEJ GMINIE”

Na przełomie października i listopada 2011 Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie” ogłosiła konkurs literacko – plastyczny „Okiem dziecka – najciekawsza atrakcja turystyczna w mojej Gminie”. Przedmiotem Konkursu było wykonanie pracy plastycznej dotyczącej atrakcji turystycznej znajdującej się na terenie Gmin należących do LGD oraz opisanie jej w dowolnej formie. (np. opis: naoczny widziany oczami dziecka widok, historia miejsca, spędzony przez dziecko dzień, przygoda związana z tym miejscem).

Celem konkursu była przede wszystkim aktywizacja społeczności lokalnej – zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym poprzez wspólne stworzenie Przewodnika turystycznego „Okiem dziecka” promującego obszar objęty LSR jak również zachęcanie młodych osób do odkrywania atrakcji Gór Sowich. Ważnym elementem motywującym do wzięcia udziału w konkursie były nie tylko nagrody, ale umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu i wrażeń na łamach ogólnie dostępnego Przewodnika turystycznego „Okiem dziecka” promującego obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju.

Spośród nadesłanych prac w ramach konkursu Komisja wyłoniła następujących Zwycięzców:

I miejsce nagrodzone:

Praca: „Byk przy wodopoju” Paulina Żurawska - lat 14

Wyróżnienia:

1. „Legenda o Wittigu” Izabela Szymańska - lat 12

2. „Stary Kamieniołom” Agata Fedoronok - lat 9

3. „Zamek w Stoszowicach” Natalia Fedko - lat 11

4. „Zamek Grodno – najciekawsza atrakcja turystyczna w Gminie Walim
    – Jagoda Jarczok – lat 15

5. „Duma naszej Gminy – TWIERDZA SREBRNOGÓRSKA” – Pamela Pałac – lat 14

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na uroczyste rozdanie nagród, które odbyło się w siedzibie LGD w Ludwikowicach Kłodzkich w dniu 02.02.2012r. Gości przywitała Prezes Zarządu LGD Pani Aleksandra Ignaszak. Wzruszeni rodzice, którzy przybyli wraz z pociechami na spotkanie - mogli wysłuchać opowieści o każdym z opisanych miejsc, zapoznać się z pracami pozostałych zwycięzców, jak również poznać historię i cele działania LGD. Finaliści otrzymali cenne nagrody w postaci nowoczesnych odtwarzaczy MP4 i dyplomy uczestnictwa oraz akcesoria reklamowe.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom Konkursu

Wyjazd studyjny do Wrzosowej Krainy

Działanie: Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Beneficjent: Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie"

W słoneczną niedzielę 25 września 2011r. udaliśmy się z Wizytą Studyjną do Wrzosowej Krainy. Uczestnikami wyjazdu byli lokalni liderzy oraz członkowie zespołu biorącego udział we wdrażaniu LSR, a także zaproszone do udziału w wizycie osoby zajmujące się wyrobem produktów lokalnych czy też nasi potencjalni Beneficjenci. Celem wizyty była możliwość zapoznania się ze strategią rozwoju tamtejszego LGD oraz poszukiwaniem możliwości i zapoznaniem się z dobrymi praktykami realizowanymi w ramach PROW, ukazaniem doświadczeń w wykorzystywaniu potencjału regionu w zapewnieniu zwiększenia atrakcyjności życia na wsi.

Uczestnicy wyjazdu zapozanli się z działalnością LGD Wrzosowa Kraina oraz niketorymi pomysłami jej mieszkańców na ktywne życie na wsi. Bylismy pełni podziwu dla Pani leokadii, która z pasją tworzyła przepiekne gobeliny, ukazując, że każdy z nas może stać sie lokalnym artystą. Pani Aleksandra Niemczyk wprowadziła nas w świt ceramiki w myśl mott "nie święci garnki lepią"pozwalając grupie na zabawę z niełatwym tworzywem jakim jest glina.

Kulminacyjnym wydarzeniem wizyty były odwiedziny Swięta miodu i wina, które jak się okazało jest doskonałym miejscem promocji twórców loklanych i ich produktów. Od ponad 10 lat impreza ta ściąga tysiące widzów z całego regionu.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za obecność, a Organizatorem za wspaniałe przyjęcie.

Międzynarodowy plener malarski

Działanie: Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Beneficjent: Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie” przy współpracy z Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu

Tytuł operacji: Międzynarodowy Plener Malarski Gmina Walim 2011

Temat: Pejzaże Gminne (Zagórze Śląskie, Rzeczka, Walim) – Wydarzenia
o charakterze promocyjnym lub kulturalnym na terenie GMINY Walim

W Gminie Walim odbył się Międzynarodowy Plener Malarski. Artyści w swoich pracach uwieczniali uroki Gór Sowich. Dużym zainteresowaniem wśród twórców cieszył się Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, ale można ich było spotkać także w samym centrum miasta, gdzie nie brakuje zachwycającej i urokliwej architektury budowlanej. Plener trwał od 9 do 18 września, a uwieńczeniem imprezy był Wernisaż. Dodatkowo dla mieszkańców Gminy, turystów i wszystkich zainteresowanych w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu przez 30 kolejnych dni zorganizowano wystawę prac.

Źródło: CkiT w Walimiu; Biuro LGD

Foto: W. Sowa

Święto sowiogórskiej wsi

Działanie: Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Beneficjent: Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie” przy współpracy z Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy

Tytuł operacji: ,,Święto sowiogórskiej wsi’’ – Wydarzenia o charakterze promocyjnym lub kulturalnym na terenie GMINY Głuszyca

Następne Święto Wsi już za rok!!!

Przeciąganie liny było chyba najbardziej emocjonujące zarówno dla zawodników jak i mieszkańców Głuszycy, którzy brali udział w Święcie Wsi. Wszyscy, którzy zjawili się po godzinie 15 – tej mogli również skosztować naszych wiejskich przysmaków, które przygotowywały gospodynie. JURY oceniające potrawy miało nie lada zadanie. Na jego czele stał Pan Janusz Rech, a członkiem honorowym była Pani Teresa Piętka, kucharz z 32 – letnim doświadczeniem. Z każdej wsi wyłoniona została najsmaczniejsza potrawa, i tak:

• w Grzmiącej były to Ciasta Wykwintne,

• w Łomnicy – Schab ze śliwką,

• w Kolcach – Rolada w Porach,

• w Głuszycy Górnej – Indyk Faszerowany,

• w Sierpnicy najsmaczniejszą potrawą został Pasztet myśliwski z gruszką.

Wszystkim twórcom tych przepysznych dań gratulujemy.

Oprócz posmakowania przygotowanych potraw można było również podziwiać spryt i siłę zawodników ze wszystkich wsi w przeróżnych konkurencjach. Był toczony balot, rzut broną na piasku, bieg o trzech nogach i wiele, wiele emocji. Zawodnicy nie mogli uskarżać się na brak dopingu ze strony kibiców. Było również dużo śmiechu, gdy nie mogła się zakończyć konkurencja Hula – Hop. Najmniejsze zawodniczki były tak wytrwałe w kręceniu, że konkurencja zapewne mogłaby trwać do późnego wieczora, więc trzeba było ją przerwać. A zawodniczkom gratulujemy! Turniej był zacięty do ostatnich chwil. Przewagą kilku punktów zaledwie wygrała wieś Łomnica. W nagrodę wręczono sołtysowi wsi – Agnieszce Mlazdze stół do gry w piłkarzyki, a pozostałe sołectwa otrzymały zestawy gier na jesienno – zimowe wieczory. Jednym słowem – zabawa była bardzo udana, pogoda dopisała, wytrwali mogli się bawić do białego rana, a dla zmęczonych były nawet bezpłatne busy, którymi mogli dotrzeć na imprezę i wrócić do domu (za co dziękujemy Panu Żołnierukowi).

Źródło: CK-MBP w Głuszycy; Biuro LGD

Sowiogórski Festiwal Folkloru "Pod Kalenicą"

Działanie: Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Beneficjent: Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie” przy współpracy z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda

Tytuł operacji: Sowiogórski Festiwal Folkloru "Pod Kalenicą"

– Wydarzenia o charakterze promocyjnym lub kulturalnym

na terenie GMINY NOWA RUDA

Tanecznie, muzycznie i kabaretowo w Jugowie 12 sierpnia br. w słoneczne, letnie popołudnie, punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczął się przy Międzynarodowym Festiwal Folkloru „Sowiogórski Festiwal Folkloru „Pod Kalenicą”. Impreza odbyła się w przepięknym Parku Nadleśnictwa w Jugowie. Festiwal rozpoczęło swoim występem Koło Gospodyń Wiejskich z Jugowa, następnie na scenie zaprezentowały się kolejne Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Nowa Ruda: Przygórza, Woliborza, Ludwikowic Kłodzkich, Dzikowca, Sokolca, Włodowic, Krajanowa oraz Bartnicy i wiele innych.

Głównym celem imprezy była promocja regionu, tradycji, kultury oraz założeń LSR „Partnerstwa Sowiogórskiego” wśród mieszkańców oraz licznych turystów przybyłych do Gminy przy okazji odbywających się w tym terminie corocznych dożynek. Założone przedsięwzięcie związane z miejscową kulturą i obyczajami przyczyni się do zwiększenia aktywności społecznej i poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców co wiąże się niezaprzeczalnie z celem ogólnym 2- przedsięwzięciem 2 – rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, poczucia tożsamości regionalnej i aktywności na rzecz rozwoju Gór Sowich – od aktywności lokalnej do tożsamości regionalnej jak również wsparcie i pokazanie działalności zespołów funkcjonujących na naszym terenie, a związanych z tradycją lokalną.

Źródło: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda; Biuro LGD

Mapa strony
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności
i aktywizacja w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Lokalna Grupa Działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania:
Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader poddziałanie: 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.