INFORMACJE OGÓLNE 

                                                           

"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa Inwestująca w obszary wiejskie"

GRANT 5 - "Atrakcyjne Góry Sowie" 

Zadanie 1 - Mikroświat gnejsów Sowiogórskich

To zadanie polegające na zorganizowaniu wydarzenia oraz stworzeniu publikacji popularnonaukowej podnoszącej wiedzę o rodzimym masywie skalnym. Publikacja zostanie przetłumaczona na kilka języków oraz uzupełniona o filmy instruktażowe powiązane tematycznie z projektem.

Zadanie 2 - Roślinariusz Gór Sowich

To dwudniowe wydarzenie o tematyce zielarskiej, prezentujące rośliny użytkowe z Gór Sowich. W ramach zadania zostanie zorganizowana prelekcja oraz spacer botaniczny połączony z identyfikacją poszczególnych gatunków. Uczestnicy poznają zastosowanie oraz zasady zbioru suszenia i przetwarzania ziół, a także sporządzania z nich soków. Natomiast publikacja będzie prezentowała rośliny i zioła z terenu Gór Sowich.

Zadanie 3 - Góry Sowie – piękno do odkrycia

W ramach wydarzenia zostanie zorganizowany PIKNIK SOWIOGÓRSKI w celu promocji  zasobów kulturowych, przyrodniczych i historycznych obszaru. W publikacji zostanie ujęta twórczość autorów promujących Gminę Głuszyca. Wzbogaceniem tekstów poetyckich będzie prezentacja zdjęć wykonanych przez miejscowych pasjonatów fotografii. Na zdjęciach będą uwiecznione miejsca ukazujące walory krajobrazowe, historyczne i kulturowe Gminy Głuszyca.

Zadanie 4 - Dni Papieskie w Głuszycy

To wydarzenie kulturalne polegające na organizacji koncertu promującego otwartość na kulturę i zaangażowanie społeczności lokalnej. Elementem projektu będzie również wydanie publikacji poświęconej zabytkom obszaru oraz św. Janowi Pawłowi II.


REALIZACJE

Zadanie 1 - Mikroświat gnejsów Sowiogórskich

Celem projektu było przełamanie stereotypu oraz podniesienie poziomu świadomości o niezwykłości  masywu skalnego jakim są Gnejsy Sowiogórskie. Odbiorcami publikacji są zarówno mieszkańcy regionu (głównie uczniowie, ale też  dorośli czy seniorzy), a także turyści pragnący zwiedzić Gminy Sowiogórskie. Celem było zachęcenie potencjalnego turysty do spędzenia w promowanym regionie więcej  niż jednego czy dwa dni, szczególnie poza okresem szczytu wakacyjnego.

Streszczenie publikacji zostało przetłumaczone na język czeski, niemiecki i angielski co poszerza zakres odbiorców.

Ze względu na ochronę środowiska publikacja jest również dostępna bezpłatnie jako import pliku pdf dla bibliotek i szkół z terenu objętego Partnerstwem Sowiogórskim.

Uzupełnieniem publikacji są kilkuminutowe filmy instruktażowe odnoszące się do jej tematyki.

  1. Mikroświat gnejsów PL >>>>>                                         Zapora wodna >>>> obejrzyj 
  2. Mikroświat gnejsów CZ >>>>>                                         Polaryzacja     >>>> obejrzyj 
  3. Mikroświat gnejsów DE >>>>>                                         Antropocen     >>>> obejrzyj
  4. Mikroświat gnejsów EN >>>>>                                         Mikroskop       >>>> obejrzyj 

Zadanie 2 - Roślinariusz Gór Sowich

Celem projektu było przeprowadzenie dwudniowego wydarzenia: Roślinariusz Gór Sowich. Podczas pierwszego dnia przeprowadzono wykład wraz z prezentacją multimedialną, omawiając działanie i zastosowanie roślin leczniczych i jadalnych z regionu Gór Sowich. Drugiego dnia uczestnicy udali się na spacer botaniczny polegający na rozpoznawaniu gatunków dzikich roślin jadalnych, leczniczych, trujących oraz rzadkich i chronionych. Po spacerze przygotowano sok z dzikich roślin jadalnych przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej. Miała miejsce degustacja.

Celem wydarzenia było upowszechnianie wiedzy o właściwościach ziół i dzikich roślin. Ten cel został osiągnięty, warsztatowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i chęć uczenia się. W ramach projektu powstał film oraz album.

Roślinariusz >>>> obejrzyj film 

Publikacja

Zadanie 3 - Góry Sowie – piękno do odkrycia

Podczas Pikniku Sowiogórskiego dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ekologicznych, których celem było uświadomienie,  jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Tematyka ekologii pojawiła się również w przedstawieniu teatralnym dla dzieci. Na scenie wystąpili również Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy wykonujący utwory muzyczne. Przybyli uczestnicy mogli zobaczyć prace lokalnych artystów– mieszkańców obszaru LGD „Partnerstwo Sowiogórskie”, którzy zaprezentowali swoje robótki ręczne, obrazy oraz rzeźby z drewna. Udział w wydarzeniu przyczynił się do wzajemnego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego.

Wydana w ramach zadania publikacja przedstawia twórczość autorów promujących Gminę Głuszyca. Wzbogaceniem tekstów poetyckich są zdjęcia  wykonane przez miejscowych pasjonatów fotografii.

Publikacja >>>>

Zadanie 4 - Dni Papieskie w Głuszycy

Niniejsze przedsięwzięcie przyczyniło się do przybliżenia nauki świętego Papieża - Polaka, a w szczególności zawartej myśli ekologicznej w jego nauczaniu. Ponadto wydarzenie zakładało również promocję dziedzictwa narodowego i kultury na obszarze LGD oraz wpłynęło na  umożliwienie dostępu do kultury. Artysta zaśpiewał utwory poświęcone osobie Świętego. Podczas wydarzenia zaprezentowali się m.in.: lokalne nieformalne zespoły seniorów, osoby indywidualne z lokalnej społeczności jak również „młode talenty” naszego regionu, które deklamowały wiersze poezji religijno-patriotycznej. Ponadto w ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia została opracowana specjalna publikacja poświęcona m.in. zabytkom na terenie LGD Partnerstwo Sowiogórskie jak również osobie św. Jana Pawła II.

Publikacja >>>>

Lokalna Grupa Działania
"PARTNERSTWO SOWIOGÓRSKIE"
Siedziba/Biuro LGD
ul. Grunwaldzka 26 
58-340 Głuszyca
KONTAKT

Więcej

Film promocyjny
wtorek, 21 grudnia 2021
Portal ARiMR
piątek, 1 grudnia 2017
doradztwo w biurze lgd
środa, 1 marca 2017
Lipiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
« Czerwiec   Sierpień »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031